A művészről
Fülei Balázs zongoraművész
„Nagy élményt jelentett számomra Fülei Balázs előadását hallgatni. Teljesítménye alapján generációja egyik legígéretesebb magyar zongoristájának tartom.” – Kocsis Zoltán
Fülei Balázs, Liszt Ferenc-, Artisjus- és Junior Prima díjas zongoraművész, repertoárján több mint harminc zongoraverseny szerepel, köztük Beethoven, Brahms, és Bartók összes zongorára komponált versenyműve. Szólóestjeinek igényes műsor-összeállításai, melyekhez legtöbbször a művész személyes hangvételű bevezetője is társul, mindig izgalmas, új látószögbe helyezik a komolyzenét. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Zeneakadémia docense, 2015 óta az egyetem Kamarazene tanszékének vezetője. Világszerte tart mesterkurzusokat, az Echo Nyári Akadémia alapítója és művészeti vezetője, amelyet a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban rendeznek évente.
Fülei Balázs nem csak a szaksajtó szerint „maximálisan kiérlelt, tökéletesen átgondolt és a legapróbb részletekig minuciózusan kidolgozott” produkcióval vívta ki a szakma és a közönség elismerését Magyarországon és külföldön, hanem rendhagyó ötleteivel is. Kiváló előadói, kapcsolatteremtői, és verbális képességeinek köszönhetően Fülei Balázs új műfajt is teremtett. Legalábbis Magyarországon, mert az úgynevezett „mesélős” koncertek tradíciója Amerikában már jó néhány évtizedekkel korábban megszületett, és Leonard Bernstein nevéhez kötődik. Ezeken a megszokottól eltérő koncerteken – a közönséget is bevonva – néhány történettel bemutatja az eljátszott darabokat, és ezekhez kapcsolódóan sokszor képeket vetít, verseket idéz. Célkitűzése, hogy a zeneműveket mindenkihez közel hozza, a hallgató saját életének látószögébe helyezze. Bizonyos programok a felnőtt korosztályt célozzák meg, más koncertek viszont a gyerekekhez, általános-, és középiskolásokhoz szólnak. Egy paraméter azonban mindig közös: az elhangzó zeneműveket Fülei Balázs a legmagasabb színvonalon szólaltatja meg. Nincs különbség koncert és koncert között. A zene számára kapcsolódási pont, amelyben mindig az vesz részt, aki éppen hallgatja. Képességeire a Bartók Rádió is felfigyelt, 2020. szeptembere óta Kvartett címmel kéthetente önálló műsorral jelentkezik, amely nagy népszerűségnek örvend.
A művész igen sok szálon kapcsolódik Bartókhoz: a 2016-os Emlékév egyik legfoglalkoztatottabb előadójaként számos koncertet adott Magyarországon és külföldön. Az Európában adott szólóesteken a közönség többnyire ismeri a zeneszerző darabjait, a kontinensen kívül azonban gyakran először hallják ezeket a műveket. Az indiai Bangalore-ban kétezres hallgatóságnak tartott előadást Bartókról és a népzenéről, Vietnamban pedig ő volt az első előadó, aki megszólaltatta Bartók darabjait: a Ho Si Minh-város Konzervatóriumában játszott Bartók szólóest mellett Hanoiban egy galériában adott koncertet, ahol festmények között játszott – a képeket vietnami művészek festették Bartók zenéjének hatására.
Fülei Balázs korán bekapcsolódott a nemzetközi zenei élet vérkeringésébe. A New York-i Carnegie Hallban – amit a világ legrangosabb koncerttermeként tartanak számon – 2008-ban debütált szólóestjével, de koncertezett a bécsi Konzerthausban, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumban, a tokiói Kioi Hallban és az amszterdami Concertgebouw-ban is. A legjelentősebb magyarországi és külföldi szimfonikus zenekarokkal dolgozott együtt, fellépett Európa szinte minden országában, Izraelben, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban, Kínában, és Vietnámban. Rendszeresen koncertezik állandó formációjával, az Auer Trióval, gyakori partnere a Kodály Vonósnégyes, amellyel Indiában is turnézott, szólistája volt a világ élvonalába tartozó Camerata Bern együttesnek a Zeneakadémia Nagytermében.
Számos magyar zeneszerzővel áll munkakapcsolatban, ősbemutatók és rádiófelvételek fűződnek a nevéhez. Négy önálló CD-t készített, 2013-ban Bartók és Grieg darabjait, 2015-ben Brahms, Beethoven, Debussy, és Virágh András Gábor a holdhoz kapcsolódó darabjait, 2019-ben Liszt Ferenc műveit, valamint Beethoven és Schubert utolsó előtti szonátáit vette lemezre. Az Auer Trióval felvett első CD-jük 2019-ben jelent meg, 2022-re ismét 4 új lemez jelenik meg.
A tanítás igen fontos szerepet kapott a művész pályáján, ezzel is kiegészítve a koncerttevékenységet. 2012 óta oktat kamarazenét a Zeneakadémián, 2013-ban megszerezte a doktori fokozatot, 2018-ban a habilitációt, 2015 óta pedig a Kamarazene Tanszék vezetője. Nem csupán órákat ad, de igyekszik lehetőségeket, koncerteket szerezni az arra érdemesnek tartott növendékeinek. Ezeket a programokat maga moderálja, bemutatva a fellépőket, és beavatva a közönséget az esetleges kulisszatitkokba, valamint egy-egy darab hátterébe. A tanítás nem csak a Zeneakadémiára korlátozódik: 2016 nyarán megalapította az Echo Nyári Akadémiát, azt a nemzetközi nyári hangszeres és kamarazenei kurzust, amely a magyar kamarazenei tradíción alapul, és kezdetektől fogva minden év nyarán rengeteg érdeklődőt vonz a világ minden tájáról.
A nagy múltra visszatekintő Steinway & Sons zongoragyár kitüntető figyelemmel követi azoknak a művészeknek a pályafutását, akik a hangversenytermekben, lemezfelvételeknél a Steinway hangszereit választják, illetve maguk is Steinway zongorával rendelkeznek, és azon gyakorolnak. Fülei Balázs 2020. augusztus 28-án vehette át a megtisztelő címet, amivel olyan művészek társaságába került a Steinway Artists listáján, mint Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Evgeny Kissin, Krystian Zimerman, Mitsuko Uchida, vagy Grigory Sokolov.
Hírlevélre feliratkozás
Kapcsolat
5 Line Music Management
Mihályi Endre
mihalyi.endre@me.com
+36 70 392 2252
Unter der Linden 21, 10117 Berlin
Németország
http://www.5linemusic.com